1- یکی از دوستان اینجا برای سیستم عامل کتاب پوران پژوهش تالیف موسوی طیبی رو معرفی کرده بود و مثل اینکه خیلی از این کتاب راضی بود. البته همه می دونیم پوران پژوهش برای سیستم عامل کتابی داره که تالیف ابراهیمی مقدم هست و اصلا کتاب جالبی نیست اما اون دوستمون می گفت پوران پژوهش کتاب جدیدی برای سیستم عامل منتشر کرده که همون طور که گفتم نویسندش موسوی طیبی هست. راستش من خیلی دنبال این کتاب گشتم اما هیچ اثری ازش ندیدم! کسی اطلاع داره که آیا واقعا پوران پژوهش همچین کتابی منتشر کرده یا نه؟

۲- وبلاگ یکی از دوستان درباره کنکور ارشد آی تی

۳- اسلایدهای دروس مهندسی کامپیوتر دانشگاه پیام نور بعضی جزواتش میتونه مفید باشه

۴- یکی از دوستان برای هوش دانشگاه آزاد پیشنهاد داده فقط جواب تشریحی سوالات هوش سال های گذشته دانشگاه آزاد رو بررسی کنیم و از این طریق مطالب مربوط به منطق فازی و شبکه عصبی رو یاد بگیریم. به نظرم با توجه به بازار کساد کتاب در این زمینه،پیشنهاد بدی نیست. حداقل با مفاهیم کلی آشنا میشیم و می تونیم با مطالبی که در این باره توی اینترنت پیدا می کنیم، اطلاعات مون رو تکمیل کنیم.

۵- وبلاگ مهدی وجدی که در زمینه فروش جزوات ارشد کامپیوتر فعالیت می کنه. برای دوستانی که دنبال جزوات خوب می گردن. من خودم جزوه مدیریت پارسه رو از ایشون تهیه کردم. به هرحال اگر دوستان دنبال جزوه خاصی می تونند با ایشون تماس بگیرند. البته من ایشون رو نمی شناسم اما چون قابل اعتماده و جزوه رو سریع براتون ارسال میکنه معرفیش کردم.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اسفند 1387ساعت 23:29  توسط محمد  | 53 روز دیگه کنکور ارشد دانشگاه آزاد برگزار میشه. 6 روز از اسفند 87 باقی مونده، 31 روز از فروردین و 16 روز از اردیبهشت 88 که جمعا میشه 53 روز. اگر 2، 3 روز آخر رو که زمان توزیع کارت هست و چند روز اول نوروز رو که طبعا خیلی ها نمی تونند زیاد درس بخونند کنار بگذاریم و همین طور اینرو هم در نظر بگیریم که ممکنه چند روز به هر دلیلی هدر بره حدودا 45 روز مفید یعنی 1 ماه و نیم تا زمان کنکور فرصت داریم. طبعا این زمان فقط صرف مرور و تمرین بیشتر میشه چون مطالب رو اکثرا برای کنکور دولتی خوندیم. به هر حال فقط میخوام بگم اگر هنوز درست و حسابی برای آزاد شروع نکردید بجنبید و اگر کنکور قبلی رو مثل خودم خراب کردید سعی کنید توی آزاد نتیجه بگیرید. اصلا منظورم این نیست که زمان محدوده و وقت نداریم و ... نه! برای کسی که قبلا مطالب رو حتی سطحی خونده باشه 53 روز زمان خوبی برای مرور و تمرین بیشتره. کاری که باید توی این مدت انجام داد فقط تمرین، تمرین و تمرینه. به هرحال امیدوارم کسایی که هنوز برای آزاد شروع نکردن یه تکونی بخورن و همه از این 53 روز طلایی به خوبی استفاده کنیم. اگر توی کنکور دولتی موفق نبودیم باید از اون تجربه استفاده کنیم و توی آزاد جبران کنیم. ممکنه بعضی ها اگر آزاد قبول بشن نرن ولی باید در نظر داشت که قبولی توی کنکور آزاد حداقل فایده ای که داره اینه که با اعتماد به نفس بیشتری برای سال دیگه درس می خونید. خلاصه فقط می خواستم یه تلنگر کوچولو زده باشم! امیدوارم تلنگرهای بزرگتر رو شما بزنید.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم اسفند 1387ساعت 22:45  توسط محمد  | کارنامه ارشد آزاد 87- معماری کامپیوتر علوم و تحقیقات (با تشکر از سحر)

* وبلاگ ساری گلین رو خیلی وقته می شناسم. مطالب جالبی داره. مثل مطلب زیر:
نظر ساری گلین درباره کنکور ارشد در دانشگاه آزاد قزوین

تراز قبولی در کنکور و اهمیت آن

کارنامه رتبه 10 آزاد نرم افزار قزوین
*
برای دانشگاه آزاد برعکی دولتی کارنامه خیلی سخت پیدا میشه

کارنامه رتبه 570 آی تی قزوین 87 با درصدهای ضعیف (با تشکر از سحر که زحمت کشید و چند کارنامه هم توی نظرات گذاشت)

 کارنامه رتبه 92 آی تی قزوین

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم اسفند 1387ساعت 20:36  توسط محمد  | بچه ها من واقعا از پیداکردن منبع برای هوش دانشگاه آزاد کلافه شدم. کلا برای منطق فازی و شبکه عصبی کتاب زیاد توی بازار نیست. در ضمن سوالات دانشگاه آزاد به نظرم حداقل برای هوش مصنوعی سلیقه ای هست و واقعا نمی دونی باید از کدوم منبع بخونی. من امروز از کتابخونه دانشگامون 2 تا کتاب گرفتم. یکی تئوری مجموعه های فازی و کاربردهای آن تالیف مرتضی زاهدی و دیگری شبکه های عصبی مصنوعی تالیف احمد مهرجو که مال خود انتشارات دانشگاه آزاد هست. به نظر من این 2 کتاب منابع خوبی برای این مباحث می تونست باشه ولی الان که مختصر با سوالات دانشگاه آزاد مقایسه می کنم به نظرم با خوندن این کتاب ها نمیشه به سوالات فازی و شبکه عصبی جواب داد. البته باید دقیق تر بررسی کنم... ولی خودم موندم برای هوش چی باید خوند؟ فقط می دونم راسل درباره شبکه عصبی کتاب نوشته و به نظر میتونه منبع مناسبی باشه اما خودم هنوز این کتاب رو پیدا نکردم. بچه ها شما میگید چی کار کنیم؟!

+ نوشته شده در  یکشنبه هجدهم اسفند 1387ساعت 20:49  توسط محمد  | 


راستش من اصلا انگیزه لازم رو برای خوندن دوباره برای آزاد ندارم. نمی دونم شما هم مثل من هستین یا نه.. ولی اینجوری نمیشه. باید شروع کرد. اینجا رو هم از این حالت سکوت درمیارم و دوباره مثل قبل مرتب آپدیت میکنم. واقعا از همه بچه ها ممنونم که با وجود رکود اینجا باز هر روز به وبلاگ سر زدن و روزی نبود که کمتر از ۳۰ نفر بازدیدکننده داشته باشیم. ارشد خان از من خواسته بود مجموعه سوالات دانشگاه آزاد رو که سمانه گذاشته بود توی یک فروم، یک جای بهتر آپلود کنم و لینکش رو بهش بدم تا برای دانلود تو وبلاگش بزاره. اصلا وقت نشد این کار رو بکنم، شرمنده. ایشالا بزودی این کار هم انجام میشه. به هر حال در خدمت دوستان عزیز هستیم، مثل همیشه!
+ نوشته شده در  شنبه هفدهم اسفند 1387ساعت 22:44  توسط محمد  | همانطور که قبلا گفتم این چند روز سرم شلوغه و نمی تونم زیاد به اینجا برسم. امیدوارم تا آخر هفته باز بتونم به اینترنت وصل بشم...

درباره منبع هوش مصنوعی برای آزاد باید بگم که به چند تا کتابفروشی و کتابخونه سر زدم ولی هنوز چیز درست و حسابی گیر نیاوردم (البته وقت نکردم خوب بگردم). منبع خوب برای شبکه عصبی باید این کتاب ها باشه و برای منطق فازی هم به نظر میرسه باید بعضی از این کتاب ها رو بررسی کرد
من سعی می کنم بررسیم رو انجام بدم و از شما هم میخوام درباره این موضوع بحث کنید. فقط توجه کنید این پست به طور مرتب آپدیت میشه و منابع جدید برای هوش توی همین پست معرفی میشه.

تکمیل:
تا حالا به چند تا کتابفروشی و کتابخانه مراجعه کردم ولی هیچ کتابی درباره منطق فازی و شبکه عصبی ندارند!


حاشیه:
سمانه خانم لطف کرده و مجموعه سوالات ارشد دانشگاه آزاد رو اینجا گذاشته. دستش درد نکنه، همونطور که توی نظرات گفتم، گل زده به برزیل هم گل زده!

+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم اسفند 1387ساعت 13:46  توسط محمد  | خبر جدید اینکه دارم دنبال منبع مناسب برای هوش مصنوعی دانشگاه آزاد میگردم. باید برای منطق فازی و شبکه عصبی منبع درست و حسابی پیدا کنم. خودم یک کتاب دارم که درباره شبکه عصبی و الگوریتم ژنتیک مطالب زیادی داره ولی باید دقیق بررسیش کنم و اگر بدرد بخور بود حتما به شما معرفیش می کنم. ایشالا تا دو سه روز آینده منابع خوبی برای هوش معرفی می کنم.
راستی بچه ها این رو هم بگم که از فردا تا چهارشنبه گرفتارم و حدافل این رو می دونم که یکشنبه اصلا اینترنت ندارم و ... البته منظورم این نیست که تا اون موقع آپدیت ندارم، نه! ولی خوب دیگه ممکنه یک کم سرعت آپدیت کردن اینجا کم بشه... زیاده عرضی نیست!

+ نوشته شده در  شنبه دهم اسفند 1387ساعت 0:0  توسط محمد  | با توجه به اینکه سوالات هوش مصنوعی آزاد تفاوت زیادی با دولتی داره، اول از همه سوالات هوش آزاد رو بررسی می کنم. اگر در سایر دروس هم تفاوت قابل توجهی وجود داشته باشه حتما بررسی میشه

 

اول از همه سوالات هوش (رشته آی تی) سال های 84 تا 86 دانشگاه آزاد رو بررسی می کنم (من سوالات هوش 87 آزاد رو پیدا نکردم):

سال 84:
سیستم خبره 1 سوال
جستجوی ناآگاهانه 1 سوال
منطق فازی 6 سوال
شبکه عصبی 4 سوال
الگوریتم ژنتیک 1 سوال

سال 85:
مفاهیم هوش مصنوعی 4 سوال
منطق فازی 2 سوال
شبکه عصبی 2 سوال

سال 86:
بهینه سازی هوشمند 1 سوال
الگوریتم ژنتیک 2 سوال
منطق فازی 2 سوال
شبکه عصبی 5 سوال

خوب همون طور که می بینید سوالات هوش مصنوعی آزاد کاملا با دولتی متفاوته و اصلا نباید کتاب راسل رو بخونید. معلومه تمرکز اصلی سوالات روی منطق فازی و شبکه عصبی و بعد از اینها  الگوریتم ژنتیک هست و توجهی به روش های جستجو نمیشه و از عامل های منطقی و منطق مرتبه اول و استنتاج و...  هم که اصلا هیچ خبری نیست! (کلا همونطور که گفتم کتاب راسل رو بی خیال بشید) من دارم دنبال منبع مناسب برای این مباحث میگردم و ایشالا بزودی دربارش صحبت می کنم. اگر شما هم کتاب خوبی برای منطق فازی و شبکه عصبی سراغ دارید لطفا بگین.

+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم اسفند 1387ساعت 11:59  توسط محمد  | سیستم عامل

سیستم عامل استالینگز (ترجمه دکتر پدرام) خیلی منبع خوبی هست و من این رو همراه کتاب مقسمی خوندم. البته نمی دونم برای حل سوالاتی مشابه سوالات امسال (آی تی) باید از چی خوند؟ تنن بام هم برای سیستم عامل کتاب نوشته که کمتر از اون می خونند. من اون کتاب رو دیدم، سبک خاصی داره و مطالبش با کتاب استالینگز تا حدودی فرق داره. به نظر من سوالات کنکورهای سیستم عامل (هم آزاد و هم دولتی) به کتاب استالینگز نزدیک تره. کتاب سیستم عامل سیلبرشاتس هم کتاب جمع و جوریه و حجمش کم تره و مطلبی توش نیست که مثلا استالینگز توی کتابش نگفته باشه. اگر کتابی سراغ دارید که برای تمرین سیستم عامل مناسبه (البته غیر از مقسمی)  لطفا بگید. من خودم نمی دونم برای سیستم عامل تا کنکور آزاد چی کار کنم؟ مطالب کتاب استالینگز رو که بلدم اما توی حل سوالاتی مثل سوالات امسال می مونم. شما کتاب خاصی برای حل تمرینات ویژه سیستم عامل سراغ ندارید؟

 

معماری کامپیوتر

خودم توی این درس خیلی مشکل دارم. کتاب معماری موریس مانو به نظر کتاب کاملی برای این درس میاد اما کتاب معماری پوران پژوهش (هادی یوسفی) هم کتاب خوبیه و مطالب اصلی کتاب مانو رو عینا نقل کرده. (به نظر من خوبی کتاب های پوران پژوهش اینه که مطالب اصلی و مهم کتاب های مرجع رو کامل پوشش میدن و البته اگر با کتاب های مرجع مقایسه کنید می بینید که دقیقا از اونجا کپی می کنند! اما باز دست شون درد نکنه حداقل کار ما رو راحت کردن) کتاب معماری کامپیوتر استالینگز رو من نخوندم و نمی دونم چجور کتابیه اما طبعا کسی که این کتاب رو نخونده وقت هم نمی کنه که بره سراغش. شنیدم کتاب 1000 مساله در معماری کامپیوتر فرشاد صفایی برای تمرین مناسبه. کسی هست که درباره این کتاب توضیح بده؟ من خودم این کتاب رو نخوندم اما حدس میزنم برای کسایی مثل من که توی این درس مشکل دارن میتونه مفید باشه مخصوصا اینکه کتاب های دکتر صفایی معمولا بد در نمیاد. کتاب معماری پترسون هم کتاب جالبیه و از دوستی شنیدم که مطالب معماری رو خوب و واضح توضیح میده و من هم دیدمش و به نظرم منبع خوبی میتونه باشه اما طبعا حجمش زیاده و نمی دونم میشه خوندش یا نه. من اگر وقت پیدا کردم حتما کتاب پترسون رو مرور می کنم. اما بچه ها شما هم توی حل سوالات معماری مثل من مشکل دارید؟ اگر آره (یا نه!) راه حل تون چیه؟

 

تکمیل:

از همه بچه ها که درباره منابع درس ها نظر میدن و راهنمایی مون می کنند واقعا ممنونم. ایشالا بزودی سوالات سال های گذشته دانشگاه آزاد رو بررسی می کنم و درباره سبک سوالات آزاد و تفاوت هایی که با دولتی داره بحث می کنیم.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم اسفند 1387ساعت 18:48  توسط محمد  | مدیریت

من خودم واقعا برای کنکور قبل نمی دونستم مدیریت رو از چه کتابی بخونم. یه مدت کتاب مدیریت رضاییان رو خوندم ولی با بررسی سوالات سال های گذشته متوجه شدم زیاد بدرد نمی خوره و گذاشتمش کنار. البته شنیدم مدیریت عمومی مهدی الوانی کتاب خوبیه ولی حجمش زیاده. خیلی ها میگفتن برای آی تی باید مدیریت رو از جزوه دانشگاه امیرکبیر خوند که من بعد از پرس و جو فهمیدم جزوه امیرکبیر متعلق به دکتر افرازه هست و البته به سختی گیر میاد (خودم یکی از بچه های تهران رو فرستادم دانشگاه امیرکبیر ولی باز نتونست این جزوه رو گیر بیاره!) یک ماه قبل از کنکور جزوه مدیریت پارسه بدستم رسید که به نظرم جزوه خوبیه ولی حجمش زیاده و من خودم حدود 110 صفحش رو خوندم اما دیدم نمی رسم از خوندنش منصرف شدم! (کلا حفظ کردن برام سخته) خلاصه قبل از کنکور تصمیم گرفتم مدیریت رو سفید بزارم چون به آی تی و تجارت هم زیاد فکر نمی کردم. و توی کنکور به مدیریت نگاه نکردم و سفید گذاشتم اما واقعا اشتباه کردم چون بعد از کنکور سوالات مدیریت رو با فکر خودم و همون مختصر مطالعاتم جواب دادم شاید باور نکنید 6 تا سوال رو درست زدم! (در کل به نظرم سوالات مدیریت امسال خیلی ساده بود) به هرحال اگر تجربه ای از این درس دارین ممنون میشم بگید.

 

پایگاه داده ها

همه می دونند که کتاب سی جی دیت منبع مهمی برای این درس هست و من خودم کتاب دیت و مقسمی رو خوندم. البته کتاب دکتر روحانی رانکوهی هم خیلی جامع هست و من نخوندم. اگر کسی کتاب رانکوهی رو خونده لطفا حتما دربارش توضیح بده. با اینکه کتاب روحانی رانکوهی سنگینه و سبک نوشتاری کتاب های آقای روحانی سبک ویژه ای هست (کسایی که کتاب های دکتر روحانی رو خوندن می دونند چی میگم. کتاب هاش خیلی ادبیه!) ولی اگر بدونم مفیده حتما می خونمش. شنیدم بعضی ها کتاب بانک اطلاعاتی علمی – کاربردی نوشته مصطفی حق جو رو خیلی کتاب مفیدی می دونند اما راستش من اجمالا این کتاب رو بررسی کردم و به نظرم چیزی توش نداره که مثلا دیت توی کتابش نگفته باشه. اسم کتاب رامز المصری رو هم خیلی شنیدم ولی تا حالا این کتاب رو ندیدم! اگر کسی این کتاب رو خونده یا چیزی دربارش میدونه لطفا بگه. در آخر اینکه کتاب پایگاه داده سیلبرشاتس هم منبعی برای این درس هست که از این کتاب هم شناختی ندارم. در کل پایگاه رو باید با تمرین زیاد فهمید (کدوم درس رو میشه با تمرین کم فهمید!؟) مخصوصا برای تسلط به جبر رابطه ای، SQL، وابستگی تابعی و نرمال سازی باید خیلی تمرین حل کرد

 

هوش مصنوعی

من از این درس متنفرم و واقعا بزور می خونمش! مسلمه که کتاب راسل اصلی ترین منبع این درسه اما کو ترجمه درست و حسابی؟! من هم ترجمه رهنمون رو دارم هم ترجمه جعفرنژاد اما ترجمه هیچ کدوم چندان جالب نیست (ولی به نظرم ترجمه جعفرنژاد خیلی قابل تحمل تره فقط نمی دونم چرا همه ترجمه رهنمون رو می گیرن؟! شاید چون رهنمون توی موسسات مطرح مثل پارسه هوش درس میده...) البته دکتر فهیمی هم کتابی درباره هوش مصنوعی داره و بعضی جاها این کتاب رو به عنوان منبع ارشد معرفی کردن اما توصیه من اینه که دنبال کتاب فهیمی نرید. (نپرسید پس برای هوش چی بخونیم؟! چون من هم جوابش رو دقیق نمی دونم!) پوران پژوهش هم کتاب هوش مصنوعی منتشر کرده (تالیف مهدیه شادی) که به نظر من کتاب خوبیه و از کتاب راسل بهتره چون مطالب اصلی کتاب راسل رو پوشش داده و بیانش هم از ترجمه راسل بهتره.

 

تکمیل:
سوالات هوش مصنوعی دانشگاه آزاد با دولتی فرق داره و اگر بررسی کنید می بینید که از منطق فازی، شبکه عصبی و الگوریتم ژنتیک خیلی سوال میاد. بزودی درباره این موضوع بحث می کنم...

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم اسفند 1387ساعت 22:22  توسط محمد  | مهندسی نرم افزار

معلومه که منبع اصلی این درس کتاب پرسمن هست و طبعا اکثر شما از پرسمن خوندین. البته کتاب سامرویل رو هم میشه به عنوان منبع دوم مهندسی نرم افزار نام برد اما حجمش مثل پرسمن زیاده و من نخوندمش. اگر کسی سامرویل رو خونده دربارش صحبت کنه. پوران پژوهش هم یک کتاب کم حجم درباره مهندسی نرم افزار منتشر کرده و من 2 بار خوندمش که البته بعضی از مطالب مهم رو پوشش نمی ده اما برای مرور سریع بعضی نکات مهم بد نیست. ایرج صادقی هم کتاب دوجلدی مهندسی نرم افزار منتشر کرده که من ازش شناختی ندارم. به نظر من برای این درس باید همون کتاب پرسمن رو مرور کرد.

 

شبکه های کامپیوتری

هم توی دفترچه سازمان سنجش و هم توی دفترچه دانشگاه آزاد همین عنوان برای این درس نوشته شده که به نظر من این عنوان غلطه و باید عوض بشه چون داوطلب ها رو کاملا گمراه میکنه. در واقع اگر کسی به خاطر عنوان شبکه فقط دنبال کتاب های شبکه بره سرش کلاه میره و شاید حداکثر 2 یا 3 سوال این درس رو بتونه جواب بده. اگر سوالات سال های قبل رو بررسی کنید می بینید که تمرکز اصلی سوالات روی مبحث انتقال داده هاست... به هرحال اگر کسی فقط انتقال داده ها رو بخونه به بیشتر سوالات این درس میتونه جواب بده. کتاب شبکه های کامپیوتری تنن بام از معروف ترین کتب شبکه در دنیاست و واقعا به نظرم کتاب جالبیه ولی حجمش زیاده. کتاب پوران پژوهش چکیده مطالب اصلی تنن بام رو پوشش داده و من چند بار خوندمش و به نظرم برای شبکه (جدای بحث انتقال داده) همین کتاب پوران کافیه. البته همون طور که گفتم باید حتما انتقال داده رو هم بخونید و خوندن شبکه به تنهایی به هیچ دردی نمی خوره. کتاب شبکه های کامپیوتری و انتقال داده ها نوشته استالینگز هم منبع مهمی برای این درس هست و البته من نخوندمش. البته حجمش هم زیاده. تعریف کتاب انتقال داده فرشاد صفایی رو هم شنیدم. اگر کسی اطلاعی دربارش داره لطفا بگه. برای تمرین هم میگن کتاب 3000 مساله حل شده در شبکه و انتقال داده ها (فتحی و صفایی) کتاب مناسبیه.

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم اسفند 1387ساعت 10:56  توسط محمد  | ساختمان گسسته

توی دانشگاه به ما ساختمان گسسته رو از کتاب علوم رایانه (جواد وحیدی) درس دادن و من به صورت کلی این کتاب رو برای کنکور مرور کردم. کتاب بدی نیست و متنش هم ساده هست. اما بیشتر روی کتاب پوران پژوهش (هادی یوسفی) تمرکز کردم که به نظرم کتاب خوبیه و مخصوصا آخر هر فصلش تست های زیادی داره. اما منبع مهم کنکور برای این درس کتاب های معروف گریمالدی هست. البته من کتاب ریاضیات گسسته و ترکیبیاتی گریمالدی رو نخوندم و درباره سبکش اطلاعی ندارم اما تعریفش رو خیلی شنیدم و جلد اولش رو تهیه کردم... در کل برنامه من برای این درس تا کنکور آزاد اینه که کتاب های گریمالدی رو مرور کنم. اگر کسی گریمالدی رو خونده لطفا نظرش رو درباره این کتاب بگه. البته بعضی کتاب گسسته دکتر قلی زاده رو به عنوان یک منبع مهم معرفی می کنند اما من از این کتاب هیچ اطلاعی ندارم. در ضمن شنیدم کتاب Rosen هم خوبه ولی درباره این کتاب هم چیزی نمی دونم.

 

ساختمان داده ها

من برای این درس مطالب مهم کتاب لیپ شوتز رو خوندم اما کتاب پوران پژوهش رو کامل خوندم. به نظرم کتاب پوران هم خوبه و همه مطالب رو پوشش داده. اما خیلی ها کتاب ساختمان داده هورویتز و سهنی رو منبع اصلی این درس می دونند. من کتاب هورویتز رو نخوندم اما خیلی دلم می خواد دربارش بدونم. کسی کتاب هورویتز رو خونده؟ خودم دلم میخواد تا کنکور آزاد کتاب هورویتز رو بخونم لطفا اگر کسی این کتاب رو خونده دربارش توضیح بده. البته بعضی کتاب مقسمی رو هم کتاب خوبی می دونند اما نظر من اینه که در کل کتاب های مقسمی بدرد کنکور کاردانی به کارشناسی می خوره و چیز خاصی برای ارشد نداره. (من این رو از روی تجربه میگم چون خودم خیلی از کتابهای مقسمی رو خوندم) البته جزوه دکتر قدسی هم میگن خوبه. ولی راستش من جزوه ایشون رو به صورت کلی و سریع مرور کردم و به نظرم چیز جدیدی توش نیست که توی کتاب ها نباشه. البته بازم میگم جزوه قدسی رو خیلی سریع نگاه کردم و شاید هم بدرد بخوره.

 

طراحی الگوریتم

همه می دونند که منبع اصلی و جامع این درس کتاب مهم CLRS هست. اما برای کسی که کتاب کورمن رو تا حالا نخونده کو وقت؟! این کتاب خیلی کامله (1180 صفحه) و به زبان اصلیه (ترجمه بخشی از این کتاب توی بازار هست اما به نظرم جالب نیست) من خودم وقت نکردم برای کنکور قبل CLRS رو بخونم. کتاب پوران پژوهش (هادی یوسفی) هم بد نیست و خیلی حجمش کمه. البته توی اکثر دانشگاه ها برای این درس کتاب طراحی الگوریتم نیپولیتان و نعیمی پور تدریس میشه و خیلی جاها همین کتاب رو به عنوان منبع ارشد معرفی کردن اما راستش من با این کتاب اصلا حال نمی کنم. نظر شما رو نمی دونم. خیلی ها هم کتاب دکتر قلی زاده رو منبع خوبی می دونند اما من شناختی ازش ندارم. شنیدم بعضی جاها کتاب دکتر نقیب زاده رو هم برای کسایی که توی این درس مشکل دارن منبع خوبی می دونند. ممنون میشم اگر کسی درباره این منبع نظری داره بیان کنه. البته جزوه دکتر قدسی هم برای این درس خیلی طرفدار داره و البته به همین راحتی پیدا نمی شه و من هم مثل خیلی از شما دنبالش هستم.

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم اسفند 1387ساعت 20:4  توسط محمد  | 


نوید درباره زبان توضیحات خوبی داده که برای استفاده بچه ها اینجا می زارم:

"اجازه بدین اول کنکورهای 3 سال اخیر دانشگاه آزاد (البته مهندسی نرم افزار) رو یه تحلیل بکنیم بعد میگم عرضمو .
××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××
سال 85 :
Section1:
یک متن تخصصی با 9 جای خالی
Section2:
یک پاراگراف تخصصی با 3 سوال تستی
Section3:
یک پاراگراف تخصصی با 3 سوال تستی
Section4:
سوالات 16 الی 20 - جا خالی – تخصصی
سال 86 :
SectionA:
متن تخصصی (هوش مصنوعی) 5 تست
SectionB:
متن تخصصی (زبانهای برنامه نویسی) 7 تست
SectionC:
سوالات 13 الی 20 - جا خالی – تخصصی
سال 87 :
SectionA:
متن تخصصی 4 تست
SectionB:
متن تخصصی 3 تست
SectionC:
متن تخصصی 4 تست
سوالات 13 الی 20 - جا خالی – تخصصی
××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××
اگه دقت کنین می بینین که
1- از گرامر خبری نیست
2- تاکید طراحان بیشتر روی لغات و متون تخصصیه
3- همه خوب می دونیم که زبان دانشگاه آزاد راحت تر از سراسریه

به نظر من رفتن سراغ گرامر کار اشتباهیه . چون اصلاوقتی نیست تازه ازش سوال هم نمیاد .

من خودم 2 بار 504 رو خوندم و واقعا ازش راضیم . اما فکر نمی کنم وقت زیادی باشه برای خوندن اون . (70 روز تا روز توزیع کارت مونده . اگه بتونین هر روز یک درسشو بخونین 42 روز می خواین)

 

راه حل من :
من دو تا کتاب خیلی خوب دیگه سراغ دارم که باور کنین خیلی تاثیر دارن :
-زبان تخصصی مهندسی کامپیوتر – راهیان ارشد – دکتر میثم زینلی تهرانی
این کتاب با جمع آوری کنکورهای ادوار گذشته کمک خوبی میکنه به تقویت سریع خوندن و آشنایی بیشتر با فرم سوالات. اگه یه مقایسه بکنین سوالای سالهای گذشته رو می بینین اگه کسی سوالای سال قبل رو بتونه جواب بده سوالهای امسالو صد در صد میتونه بزنه . چون سطحشون زیاد فرق نداره . تازه اگه کسی بتونه متون سراسریرو راحت درک کنه متون آزاد براش خیلی راحت تر میشه . (آزمایش کنین!)(آقا محمد در مورد این کتاب بی انصافی نکن (-: )
-زبان تخصصی – پارسه – مهندس مجتبی شاکری
اینم یکی از اون کتابهای تاپ ارشده . کاملا حرفه ای نوشته شده . منظورم اینه که برای کسی نوشته شده که میخواد زبان تخصصی رو بفهمه نه حفظ کنه . کل کتاب انگلیسه . البته یه انگلیسی روان و راحت . توی این کتاب مهارت های خواندن(Reading Skills) توضیح داده شده . یعنی ما بجز اینکه باید دایره ی واژگانمون بزرگ باشه باید یک سری مهارت هم بلد باشیم برای درک مفهوم .واقعا کتاب جالبیه . ولی زمانبر
×××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××
××× البته استفاده از g5 خیلی موثره . من یک ساله که دارم ازش استفاده می کنم . این اصلا تبلیغات نیست . ولی باور کنین معجزه می کنه . من زبانم خیلی ضعیف بود . در حد صفر بود . اما الان باور کنین خیلی راحت میشینم پای برنامه های شبکه های CNN و BBC . و اصلابرام سخت نیست .×××
×××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××
کمک من : اگه بچه ها بخوان می تونم هر هفته چندتا از این مهارت هارو به زبان فارسی و مثال اینجا بذارم. البته اگه همه بخوان.
نتیجه گیری : زبان تخصصی رو نمیشه گذاشت برای روزای آخر . اون وقت نمیشه کاری کرد . باید از همین الان روزی یک ساعت رو بذاریم"

 

تکمیل:
درباره زبان تخصصی راهیان ارشد فقط این رو بگم که منظور من این بود که درس های خود کتاب آبکی هست ولی مجموعه کنکورهای زبان سال های قبل رو داره که اگر کسی بخواد از این جنبه کتاب استفاده کنه و سوالات زبان سال های قبل رو بررسی کنه حتما مفیده. درباره گرامر هم نوید درست میگه. من قبل از این سوالات زبان آزاد رو ندیده بودم اما الان نگاه کردم.. واقعا زبان آزاد راحت تره. در ضمن ۲۰ سواله و از گرامر هم خبری نیست. بنابراین سراغ گرامر نرید!

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم اسفند 1387ساعت 18:20  توسط محمد  | 


توی این پست درباره زبان بحث می کنیم. بعد از این تو هر پست 3 یا 4 درس رو بررسی می کنیم. از همه بچه ها می خوام نظرات خودشون رو درباره منابع هر درس بگن. بهترین کاری که تو زمان باقی مانده تا کنکور آزاد میشه کرد اینه که تمرینات و تست های زیادی حل کنیم و در کنارش اگر دیدیم یک منبع خوب رو برای کنکور قبلی نخوندیم بریم سراغش و به سرعت درس رو با منبع جدید مرور کنیم...

 

زبان عمومی و تخصصی:

زبان از اون درسهایی هست که واقعا نمیدونی باهاش چی کار کنی! در واقع برای زبان اصلا نباید کار خاصی کرد و کلا باید زبانت قوی باشه. من خودم زبانم خوبه و توی کنکورهای ماهان همیشه حدود 70 می زدم و جز چند نفر اول بودم. اما توی کنکور اصلی زیاد جالب نزدم. اصلا به نظرم تعداد سوالات زبان توی کنکور واقعا زیاده و مخصوصا چون اولین درسه خیلی تمرکز آدم رو بهم می زنه. من که خودم توی کنکور وقتی به سوال 10 زبان رسیدم واقعا اعصابم خرد شده بود چون می خواستم زودتر از شر زبان خلاص بشم و به سوالات تخصصی برسم (اصلا شروع زبان با گرامر که تمرکز زیادی می خواد اصلا جالب نیست. ضمنا Reading های طولانی هم کلافه کننده هست) من گرامرم زیاد خوب نیست و به نظرم اگر گرامرتون خوب نباشه توی این فرصت کم زیاد نمی شه کاری کرد. من خودم برای تقویت گرامر کتاب معروف کمبریج (Grammar in Use) رو خونده بودم اما تو کنکور بدردم نخورد. کتاب زبان راهیان ارشد رو هم خیلی وقت پیش خونده بودم اما توصیه می کنم اصلا سراغش نرید چون اینقدر ساده و آبکی هست که به هیچ وجه بدردتون نمی خوره. فقط اگر کسی کتاب 504 واژه ضروری رو خونده توضیح بده که آیا واقعا بدرد می خوره یا نه؟ کتاب 504 حجمش زیاده و اگر بدرد نمی خوره نباید سراغش رفت. در کل Reading رو میشه با خوندن متون مختلف و مخصوصا بررسی متون کنکورهای گذشته تقویت کرد. در کل اگر کسی تجربه ای درباره زبان داره و منبع خاصی رو خونده ممنون میشم توضیح بده

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم اسفند 1387ساعت 12:49  توسط محمد  | 


بعضی دوستان (مخصوصا خانم ها!) هنوز دارن توی نظرات درباره درصدهاشون بحث می کنن و هر لحظه درصدهای جدید مطرح میشه و عده ای خوشحال و امیدوار می شن و بعضی افسرده. البته نظرات بعضی دوستان (مثل طاها) توی افسرده شدن بچه های دیگه تاثیر داره! ببینید من اصلا موافق ادامه این بحث نیستم. کنکور رو هر جور دادید تموم شده. تازه به قول یکی از دوستان مگه ما توی این وبلاگ چند نفریم که با گفتن درصداتون می خواهید ببینید قبول میشید یا نه؟! پارسال توی آی تی بالای 6 هزار نفر شرکت کردن اگر فرض کنیم امسال هم همون تعداد شرکت کرده باشن (که قطعا بیشتره) حداقل باید درصدهای  دو سه هزار نفر رو بدونید تا درباره قبولی خودتون نظر بدید.
در ضمن این بحث تمرکز رو از کسایی که می خوان آزاد هم شرکت کنند می گیره. بنابراین من می خوام یه تهدیدی بکنم! احتمالا از این به بعد هرکی درباره درصدش صحبت کنه نظرش حذف می شه. خوب اما برسیم به موضوع کنکور دانشگاه آزاد:

ببینید خیلی از ماها که امسال سال اولمون بود که توی کنکور ارشد شرکت می کردیم حتما بعد از کنکور تجربیات خوبی بدست آوردیم. به نظرم مهم ترین تجربه میتونسته این باشه که متوجه بشیم آیا منابعی که برای درس خوندن انتخاب کرده بودیم مفید بوده یا نه؟ این خیلی مهمه که توی این دو سه ماهی که تا کنکور آزاد مونده نقاط ضعف مون رو پوشش بدیم و از منابع جدید هم استفاده کنیم. من سعی می کنم توی این دو سه روز توی پست های جدید درباره همه درس ها بحث کنم و از همه بچه ها خواهش می کنم توی نظرات مربوط به هر درس بگن از چه منابعی خوندن و چه منابعی رو واقعا مفید میدونند. امیدوارم بچه هایی که قصد شرکت توی کنکور آزاد رو دارن اینجا همکاری خوبی داشته باشن.. در ضمن برای چندمین بار اعلام می کنم که دوست دارم اینجا به صورت گروهی اداره بشه. لطفا اگر کسی دوست داره توی نوشتن مطالب وبلاگ همکاری کنه نظرش رو بگه. ممنون    

 

تکمیل:
۱- از همه دوستان گل که اینقدر سریع به تذکرم گوش دادم ممنونم! در ضمن لازم می دونم از دوستان همیشگی وبلاگ که با نظراتشون من رو دلگرم می کنند تشکر کنم. من نظر همه رو می خونم و واقعا خودم خیلی استفاده کردم. ممنون بچه ها. برای تشکر اسامی بعضی دوستان رو که اسم شون تو ذهنمه ذکر می کنم، اگر کسی از قلم افتاد من رو ببخشه:
مورتن، علی، طاها، سحر، هدی، عبداله، شهرام، نوید، شیرین

۲- عبداله عزیر لطف کرده و بحث سوالات کنکور رو به این فروم برده اگر می خواهید درباره سوالات بحث کنید برید اینجا:
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?p=680306#post680306

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم اسفند 1387ساعت 20:28  توسط محمد  | 


با اینکه ۹ روز از کنکور آی تی گذشته اما اینجا بحث داغ درصد و رتبه هنوز ادامه داره. من یکی که بدجوری کنکور رو خراب کردم و اصلا برام مهم نیست رتبم چند میشه چون میدونم مجاز هم نمی شم! من توی کنکور یه ریسک بزرگ کردم ولی متاسفانه جواب نداد. اگر اون ریسک رو نمی کردم احتمالا رتبم در حد مجازشدن میومد اما در حدی نمی شد که قبول بشم. بنابراین ریسک کردم و به سبک خاصی که خودم با بررسی سوالات سال های قبل کشف کرده بودم پاسخنامه رو علامت زدم (بهتره بگم خرابکاری کردم!) و همین باعث میشه که احتمالا خیلی رتبم بد بشه و حتی مجاز هم نشم. (اگر تونستید این ترفندی رو که میگم کشف کنید!) به هرحال بچه هایی رو که کنکورشون رو بد ندادن و درصدهای بعضی درساشون قابل قبول هست درک می کنم که هنوز درباره درصد و رتبه شون بحث کنند و التهاب داشته باشن. اما من که از نتیجه کار خودم باخبرم به کنکوری که دادم اصلا فکر نمی کنم. به هرحال بهتره فکرمون رو ببریم سمت کنکور دانشگاه آزاد. من خودم انگیزه ام رو از دست دادم و امیدوارم اینجا محیطی بشه که به همگی مون کمک کنه که دوباره با انگیزه و هر چه زودتر شروع کنیم به درس خوندن. درباره خوندن برای دانشگاه آزاد و ادامه روند این وبلاگ به احتمال زیاد فردا عصر یک مطلب می نویسم و مفصل دربارش صحبت می کنیم.
+ نوشته شده در  شنبه سوم اسفند 1387ساعت 18:5  توسط محمد  | 


 

درخواست تجدید نظر کلید که سازمان سنجش گذاشته خیلی وقت گیره و حال و حوصله می خواد چون حتما باید با دلیل و راه حل باشه مثلا باید فرمول درست سوالات رو به صورت jpg یا pdf دربیارید و خلاصه واقعا حوصله زیادی می خواد. اگر کسی وقت و حوصله داره برای سوالاتی که مشکوکه راه حل بنویسه...

ولی نکته مهم تر اینه که قبلا سازمان سنجش فقط برای عمران ۴ کلید مختلف برای ۴ کد منتشر کرده بود ولی اگر الان نگاه بکنید برای ۲ تا رشته دیگه (مکانیک و مواد) هم این کار رو کرده و  کلیدهای جدید (برای ۴ کد) منتشر کرده.. به نظرتون ممکنه برای آی تی هم کلید جدید (برای کدهای B, C ,D) منتشر بشه؟! مثل اینکه چینش سوالات دفترچه های با کد C و D عین هم بودن (البته در رشته آی تی) کسی خبر داره که بقیه کدها چجوری بوده؟

+ نوشته شده در  جمعه دوم اسفند 1387ساعت 13:5  توسط محمد  | 


 

با این کلیدی که سازمان سنجش منتشر کرده قبولی بخوره تو سرم مجاز هم نمی شم. بچه ها لطفا توی توی سیستم تجدید نظر سازمان سنجش ثبت نام کنید و نسبت به سوالاتی که به نظرتون ابهام داره اعتراض کنید. آیه یاس هم نخونید به نظرم تاثیر داره. ولی کار خود من از این حرفها گذشته اگر سوالات هم تصحیح بشه برای من بی فایدست.
دیگه زانوی غم بغل کردن فایده نداره. این یک هفته فقط به فکر و خیال و عزاداری گذشت. اینجا کسی برای آی تی دانشگاه آزاد ثبت نام کرده؟ باید کم کم شروع کنیم به خوندن برای اون کنکور. بچه ها من اصلا هیچ اشتیاقی به دیدن کارنامه کنکورم ندارم! شما چطور؟

تکمیل:
سمیه برای دیدن نمونه کارنامه های نصیر اینجا رو کلیک کن

+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم اسفند 1387ساعت 19:19  توسط محمد  | 

 
 

قالب وبلاگ

هاست لينوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سايت و قالب وبلاگ

طراحي وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ